Menu Zavřeno

O kratomu

Rostlina

Kratom, poprvé vědecky popsán roku 1839 jako Mitragyna speciosa, je stálezelený tropický strom z čeledi mořenovitých – jeho příbuznými jsou například kávovník, chinovník či u nás rostoucí svízele; druhové jméno speciosa znamená krásná, ozdobná. Dorůstá výšky až 25 metrů s průměrem kmene do 90 cm, tmavě zelené zašpičatělé lesklé listy jsou až 20 cm dlouhé s výraznou žilnatinou. Drobné žluté květy vyrůstají ve svazcích na koncích větví.  Oblastí přirozeného výskytu jsou země jihovýchodní Asie – Thajsko, Myanmar, Indonésie, Malajsie, Papua Nová Guinea a další. Selekcí pěstovaných rostlin vznikají různé kultivary s neobvyklým tvarem listů či zbarvením jejich žilnatiny.

Tradiční léčivá bylina

V oblastech přirozeného výskytu je kratom významnou bylinou tradiční medicíny. Používanou částí rostliny jsou listy, čerstvé nebo zpracované různými postupy sušení a fermentace. Hlavními učinky kratomu jsou potlačení bolesti a únavy, pocity dobré nálady, zvýšení chuti k jídlu a libida. Listy či výtažky z nich byly také používány proti kašli, průjmu a lokálně k podpoře hojení. V devatenáctém století byl v Malajsii a Thajsku používán při léčbě závislosti na opiu.

Díky svým stimulačním účinkům je kratom také tradičně užíván při monotónní či fyzicky náročné práci, tak jako další rostliny s podobnými účinky (kata jedlá, rudodřev koka). Užívání kratomu má i významnou sociální roli, např. v Thajsku býval tradičně nabízen hostům. Jako součást legend a rituálů má také duchovně-náboženský význam.

Hlavními účinnými látkami kratomu jsou alkaloidy mitragynin, 7-hydroxymitragynin, a dalších 25 zatím známých chemicky blízkých alkaloidů. Mitragyniny jsou částečnými agonisty (“aktivátory”) μ-opioidního receptoru; jejich chemická struktura je však odlišná od makových alkaloidů i syntetických opioidů. Farmakologie účinných látek kratomu je vědecky zatím málo prozkoumána a kratom není v moderní medicíně uznáván jako lék.

Zemědělská plodina

Pěstování a zpracování kratomu se stalo ekonomicky významným především v Indonésii, kde je umožněno vhodnými klimatickými podmínkámi a tolerantní legislativou. Kratomové plantáže v současnosti poskytují desetitisíce pracovních míst.

. . .

 Další informace najdete na našem blogu.

Autorem textu je Bc. Vladislav Rytíř, absolvent bakalářského studia oboru Molekulární a buněčná biologie na PřF UPOL.


Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás!

Máte otázky ohledně kratomu či našeho obchodu? Neváhejte se nás anonymně zeptat!

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním zadaných údajů. Tyto údaje slouží pro komunikaci s dotazujícím a nebudou poskytnuty třetí osobě.